Azt nagyon is jól tudjuk, hogy a megfelelő hidratálás mennyire fontos a szervezet optimális működése szempontjából. Az emberi test kb. 60%-át víz alkotja. A víz számos testi funkciót befolyásol, mint például az anyagcserét, az energiaszintet, a mozgásokat, illetve szerveink és szöveteink működését.
A gerinc
A gerinc egy csigolyákból (7 nyaki, 12 háti, 5 ágyéki csigolya + keresztcsont és farokcsont) álló rugalmas oszlop, melynek legfőbb feladata a gerincvelő védelme, a fej megtartása, illetve a törzs támasztása és stabilizálása. Szalagok és izmok támasztják és erősítik. A gerinc tartását és mozgását a hát- és hasizmok megfelelő együttműködése teszi lehetővé. A rossz tartás, különösen az ágyéki görbület fokozódása (amely mindig a hasizmok elégtelen működésével jár együtt) rontja a rendszer működését.
A gerinc stabilitását csigolyatestek biztosítják, míg rugalmasságát a csigolyák között elhelyezkedő porckorongok. A csigolyatestek erős szalagok segítségével kapcsolódnak össze, illetve a porckorongok csigolyák közötti megfelelő elhelyezkedését is szalagok biztosítják.
A porckorongok
A porckorongok a központi kocsonyás magból és az ezt körülvevő rostos burokból épülnek fel. Vastagságuk 3-9 mm között változik, összességében a gerincoszlop magasságának kb. 20-30%-át teszik ki. A belső kocsonyás magot 65-88%-ban víz alkotja, a külső gyűrűt 70%-ban kollagén. A kb. 15-16 külső rostos gyűrű koncentrikusan, hagymahéjszerűen helyezkednek el egymáson, a központi magtól kifelé haladva egyre feszesebbek, szilárdabbak.
A csigolyatestek porccal borított felületéhez kapcsolódnak a porckorongok, rajtuk a csigolyák könnyedén el tudnak mozdulni – döntés, nyújtás, oldalra hajlás, elfordulás.
Feladataik közzé tartozik, hogy könnyítik, egyenletessé teszik a gerinc mozgását, a csigolyákat „kipárnázzák”, közöttük elnyelik a rázkódást, ütést – tehát rezgéscsillapítóként működnek.
A porckorongok kollagénrostokat, kötőszöveti sejteket és porcsejteket tartalmaznak, vérerek azonban nem szövik át. A belső kocsonyás mag erősen hidrofil, vagyis nedvszívó anyag, a „táplálását” a folyadék felszívódása és kipréselődése biztosítja.
A terhelés hatása a porckorongokra
Járás, ülés és minden nagyobb erőhatás (>80 kp) esetén a porckorongok összenyomódnak és belőlük a víz kipréselődik. Ilyenkor a központi mag elveszíti tartását, felpuhul. A tartós terhelés (pl. hosszantartó állás, erős fizikai igénybevétel, túlsúly, stb.) folyamatos folyadékvesztést jelent, amely a porckorongok szöveteinek károsodását okozza. A porckorongok állandó terhelés alatt nem lassan, hanem nagyon gyorsan dehidratálódnak és eredeti méretére, alakjára „visszahidratálódni” egyre nehezebben lesz képes.
Mennyit igyunk?
Ezeket az „ivós szabályokat” azonban nem támasztják alá tudományos eredmények – az EU hivatalos irányelvei sem mondják ki, hogy mennyit kellene innunk. Az általános vélekedés azonban legtöbbször az, hogy legalább napi 2-2,5 liter vizet juttassunk a szervezetünkbe annak érdekében, hogy „mindenhová jusson”.